Screen Shot 2016-02-12 at 11.07.11

Avrupa ve Türkiye arasında bir Kültür Rotası Hazırlığı

Likya Yolu başta olmak üzere Türkiye’deki 17 adet yürüyüş rotasının oluşumu, bakımı, korunması ve tanıtımından sorumlu olan ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tavsiyesiyle kurulan Kültür Rotaları Derneği (KRD), Avrupa’daki büyük bir yürüyüş şebekesini Türkiye’ye getirmeye hazırlanıyor!

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında sunulan ‘Avrupa’dan Türkiye’ye Yürüyüş’ projesi hibe almaya hak kazandı. Proje Kültür Rotaları Derneği (KRD) tarafından Avrupa Via Francigena Birliği (EAVF) ortaklığında, Antalya Demre Belediyesi, Bursa İnegöl Belediyesi ve Isparta Eğirdir Belediyesi iştirakçiliğinde yürütülecek. Şubat 2016’da başlayacak ve bir yıl sürecek olan proje kapsamında Avrupa Konseyi’nin Kültür Rotaları Enstitüsü’nde temsil edilen en köklü yürüyüş rotalarından olan ve İngiltere’de başlayıp, İsviçre ve Fransa üzerinden geçerek İtalya’nın Bari kentinde sonlanan Via Francigena yürüyüş rotası, Balkanlar üzerinden Türkiye’ye uzatılacak.

Proje ortağı EAVF’nin İtalya’da yerel belediyelerle çalışarak koordine ettiği sistemin Türkiye’de de uygulanmasını amaçlayan proje, mevcut kültür rotalarından Evliya Çelebi Yolu, Aziz Paul Yolu ve Likya Yolu üzerinde bulunan üç adet belediyenin katkısıyla Kültür Rotaları Derneği tarafından hayata geçirilecek. Proje faaliyetleri arasında, söz konusu belediyelerden birer temsilci ile bu üç yürüyüş rotasındaki yerel halktan birer temsilcinin, Via Francigena üzerindeki konaklama vb. hizmetlerin işleyişini görmeleri için yapacağı İtalya ziyaretleri de yer almaktadır. Yapılacak ziyaret sonrasında oluşturulacak bölgesel planlar ile üç belediyeden biri pilot bölge olarak seçilecek ve İtalya’daki üniversitelerin Kültürel Miras Yönetimi bölümlerinden gelecek öğrenciler pilot bölümü test etmek üzere ülkemize gelecektir. Proje esnasında ayrıca Avrupa standartlarına uygun kültür rotası yapımı ve yönetimi rehberi geliştirilecek ve çeşitli konferanslarla ulusal ve yerel kurumların iştiraki sağlanacaktır. KRD temsilcilerinden ve aynı zamanda projenin koordinatörü olan Hüseyin Eryurt, ‘Avrupa Konseyi bünyesinde hazırlanan ve Avrupa kültür rotaları standartlarını belirleyen Genişletilmiş Kısmi Antlaşma’yı (Enlarged Partial Agreement) imzalamak üzere olan ülkemizin, uluslararası platformlarda tanınan ilk uzun mesafe yürüyüş rotasının ortaya çıkmasındaki en büyük adım’ olduğunu söyledi. Proje ortak kurumu EAVF temsilcisi Silvia Lecci ise projenin Türkiye ayağında yer alan rotaları daha iyi tanımak ve her sene yapılan Via Francigena Festivalleri’nde İtalyan yürüyüşçülere tanıtmak için sabırsızlandığını belirtti.

‘Avrupa’dan Türkiye’ye Yürüyoruz’ projesi, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Program, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişi ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak geliştirildi. Programın teknik uygulamasından Avrupa Birliği Bakanlığı sorumlu. Merkezi Finans ve İhale Birimi ise Programın sözleşme makamı.

 

Bilgi İçin: Hüseyin Eryurt, Proje Koordinatörü / Basın İlişkileri Sorumlusu
T 0242 243 1148 M 0532 604 4487 E huseyineryurt@yahoo.com

 

image

Kate Clow (KRD) ve Massimo Tedeschi (EAVF)

Screen Shot 2016-02-12 at 11.07.30

CategoryUncategorized
Write a comment:

*

Your email address will not be published.